Vi berättar om stockholmsölets historia, nutid och kanske framtid. Hör om klassiska ölkaféer, ”pilsnergubbar” och den tid då varje stadsdel hade ett eller flera bryggerier.
Hur har ölet smakat genom århundradena? Hur var det med alkoholstyrkan? Och vilken roll spelade egentligen ölframställningen vid stadens brandbekämpning?
Språk: svenska
Längd: 90 minuter
Plats: Vasastan
Guide: Michael Ketzel, museipedagog
Tillgänglighet
Det går bra att ta sig fram med barnvagn eller rullstol.
Gruppbokning
Tips: Ölkaféer i Stockholm
Läs om de så kallade ölkaféerna som fortfarande fanns kvar 1982. Servitriserna berättar om sin arbetsplats och om sina gäster. En del gäster hade flyttat från kvarteret men åkte ändå in till ölkaféet för att det kändes som hemma. För många av gästerna var det en fast punkt i tillvaron. 10 sidor. Hämta pdf hos Stockholmskällan
Från pilsner till ipa
Stockholms Fria Tidning har följt med guiden Michael Ketzel på en stadsvandring. Stockholms Fria Tidning 15 maj 2015